Drobny inwestor

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt?

Jedną z największych zalet kredytów gotówkowych jest to, że można je dostać w szybki i łatwy sposób, wspomagając tym samym domowy budżet albo przeznaczając pozyskane pieniądze na remont mieszkania czy kupno samochodu. Warto jednak pamiętać o warunkach, jakie należy spełnić, aby taki kredyt móc wziąć. Najważniejsza będzie tzw. zdolność kredytowa osoby starającej się o kredyt, którą to oblicza się w oparciu o nasze dochody. W ten sposób sami mamy bowiem pewność, że jesteśmy w stanie spłacać należności w systemie ratalnym. Co ciekawe, przy braniu kredytu sporym ułatwieniem może być fakt bycia zatrudnionym na umowę o pracę, natomiast osoby prowadzące własną działalność gospodarczą mogą mieć nieco więcej trudności, aby kredyt dostać, choć nie jest to oczywiście niemożliwe. To, o czym trzeba jeszcze pamiętać, to oczywiście przygotowanie odpowiednich dokumentów, które należy okazać zaraz na starcie procesu ubiegania się o przyznanie kredytu.

Najczęściej są to po prostu dokumenty, na podstawie których udzielający kredytu będzie mógł zweryfikować naszą tożsamość – mowa tutaj np. o dowodzie osobistym czy paszporcie. Ważne będą też m.in. oświadczenia o dochodach. Dodatkowo, w wielu przypadkach kredyt mogą wziąć osoby powyżej 21. roku życia, posiadające już pełną zdolność do czynności prawnych.

Taka osoba musi także być narodowości polskiej albo przynajmniej rezydentem Rzeczpospolitej Polskiej, jak również nie może figurować w spisie dłużników, gdyż to automatycznie spowoduje decyzję odmowy w procesie ubiegania się o kredyt.